Aktualizovaná nástenka

Aktualizoval som nástenku so štruktúrou knihy. Ja so vedel, že tie farebné papieriky sa mi ešte budú hodiť. Nie som si istý, či mi to nejako pomôže pri písaní, ale keď nič viac, dobre to vyzerá.

Konečne dorazili peniaze z Przekrój a tak sa nie len Artforu, ale aj mne sa umne darí vyhnúť štátnej korona – pomoci. Pekný darček k meninám. Keď mi poslali zmluvu, neveril som tej sume. Nevedel som, že Poľsko je o toľko bohatšia krajina.

Dnes je sobota a tak by som mal doplniť aktuálne čísla. Na celom svete je nakazených 2,8 milióna ľudí, nárast za týždeň bol viac ako o polovicu.

Na Stuff you should know hovorili o zlatých platniach, ktoré pripevnili na sondy Voyager 1 a 2. Na oboch boli nahraté obrázky, piesne a dokonca aj kúsok televízneho vysielania. Nahraté analógovým spôsobom, to znamená vyryté do drážky, tak, ako boli robené hudobné platne.  Na ich povrchu bol navyše obrázok muža a ženy, k tomu mapa, kde sa nachádzame a dokonca aj kúsok rádioaktívneho izotopu, aby sa podľa rozpadu dala zistiť doba odoslania. Vedci asi počítali s tým, že sondy budú nájdené nie za tisíce, ale za milióny rokov. Obrázok nahého muža a nahej ženy spôsobil pohoršenie. Bolo to začiatkom sedemdesiatych rokov, ale rovnaké pohoršenie by to vzbudil dnes. Tupá bigotnosť je večná. Zlatú platňu s odkazom pre mimozemšťanov vymyslel, kto iný, Carl Sagan. Je možné, že za milión rokov budú tie dve nahrávky to jediné, čo po nás zostane. Obrázok muža a ženy, ktorý vzbudzoval pohoršenie, pár tisíc obrázkov a zopár hudobných nahrávok. Určite tam dali aj Bacha, aby mimozemšťania, ak by nemali uši, mohli aspoň oceniť krásu matematickej štruktúry jeho skladieb.