Anasoft a stratené slúchadlá

Včera vyhlásili desiatku Anasoftu, Všetky jeho svety sa tam nedostali. Bol som v tej chvíli na poli, so psami. Tak ako pred rokom (vlani to bolo v marci), dal som si na mobil slúchadlá – drôtové, aby sa dal chytiť signál – a počúval rádio Devín na prechádzke. Keď vyhlasovali nominácie, bol som presne na tom istom mieste, ako predtým; pamätám si rok dozadu to radostné prekvapenie, či vlastne skôr potvrdenie očakávania. Tento rok to bolo iné. Majú to vo Hviezdnych vojnách, volá sa to tam temná strana sily. Tak včera som okúsil jej volanie. Akonáhle zaznelo meno Kucbelová, ktorá je v abecede za mnou,  škaredo som zahrešil a strhol slúchadlá z uší. Psi sa rozbehli a zamotali sa do kríkov. Dlhé ohybné vetvy boli posiate tŕním a kým som psov vyslobodil, poškriabal som si ruky a, ako sa ukázalo neskôr, stratil slúchadlá.

Do večera sa to všetko otočilo a nakoniec sa zdá, že to vôbec nie je zlé. Zaiste, pre Emily a Andreja to nie je dobrá správa, ich príbeh teraz spozná menej ľudí, ale pre mňa to bolo, svojho druhu, vyslobodenie. Nikdy som nikam nepatril a zrejme nebudem patriť ani do slovenskej literatúry. Tak to má byť. A vlastne je to dobrá správa pre tretiu knihu, bude sa mi teraz na nej ľahšie robiť. Je to lepšie, lebo už na nič nečakám. Nádej je to, čo z nás robí slabochov.

Ináč, zaujímavé s tými sprostými slovami. Sú to vlastne tabletky prvej pomoci, ktoré máme použiť, keď nám je ťažko. Možno preto je chybou, ak ich niekto urobí súčasťou svojho bežného jazyka, chýba mu potom barlička pre ťažké chvíle.

Budem si musieť kúpiť nové slúchadlá.