Apríl, máj, alebo september

Takže vraj to bude trvať do apríla, do mája, alebo do septembra a potom, po pár mesiacoch, príde druhá vlna. Čím rýchlejšie to celé prebehne, tým horšie pre ľudí, čím pomalšie, tým horšie to bude pre ekonomiku. Ropa je pod tridsiatimi dolármi a výrobu už obmedzuje aj Slovnaft. Európska centrálna banka požičiava peniaze so záporným úrokom – dáva peniaze komerčným bankám a platím im za to, aby ich požičiavali ďalej. Sanders, americký kandidát na kandidáta na prezidenta, hovorí, že v čase koronavíru by každá domácnosť mala dostávať mesačne dve tisícky dolárov.

Za posledné dni som mal toľko video rozhovorov cez počítač, až mi brní hlava. Včera sme mali poradu všetkých kníhkupectiev Artfora z celého Slovenska a prijali sme horšie z dvoch možných rozhodnutí, ako teraz pokračovať. Nenašiel som spojenca. Na druhej strane sa pohli dopredu veci ohľadom podcastu – zajtra budeme mať živý prenos prvej besedy a snáď čoskoro urobíme spolu s D aj rozhovor so zatiaľ utajovaným hosťom.

L dostala do ordinácie sľubované rúška. Konečne. Aby si ich mohli dať pacienti, keď prídu na vyšetrenie. Teda, konkrétne, dostala ich päť. Teda, vlastne nie dostala, má si ich ísť zobrať. Do mesta, na Mestský úrad pri Poluse (ambulanciu má vo Vajnoroch). V ich úradných hodinách, do jedenástej doobeda. Smutná groteska.

Poobede, medzi prácou a prácou, na poli so psami. Bolo teplo. Prešli sme kus cesty a potom som si ľahol na zem, psi pribehli ku mne a posadili sa. Položil som na ne ruky, zatvoril som oči a nič som nerobil, iba dýchal. Počítal som do desať, potom znovu a znovu a znovu. Otvoril som oči a postavil sa; zakrútila sa mi hlava, bol som ako opitý, tou krásou všetkého, čo je a na chvíľu sa vôbec nebál toho, čo bude.

Po ceste som rozmýšľal, o čom budeme hovoriť s PB. Budem sa musieť na to ešte vyspať, v noci ma medzi snami napadla jedna výborná otázka a teraz si na ňu neviem za ten svet spomenúť.