Británia, ťažké časy pre umenie a prichádzajúca jar

Británia otočila. Dlho sa tvárili, že nič. No dobre, je ten tu vírus, tak nech sa rozšíri, my to prežijeme. Teda, väčšina z nás. Plánovali si vybudovať imunitu stáda.  Neprijali takmer žiadne obmedzenia,  fejsbúk bol plný až surrealistických záber z koncertov a plných futbalových štadiónov, kontrastujúcich s vyľudnenými ulicami v iných krajinách. Potom im asi niekto povedal, že takto im zomrie veľa ľudí; S to odhadol od jedného do dvoch miliónov. To, čo ospevujeme ako kolísku demokracie, sa ukazuje byť tou najkrutejšou vládou široko ďaleko, ochotnou obetovať veľkú časť populácie, len aby sa nespomalil chod ekonomiky.

Kultúrne rozdiely. V Holandsku sa stoja fronty pred obchodmi s marihuanov, treba si nakúpiť, kým ich zatvoria. V Austrálii a iných krajinách zase zmizol z regálov toaletný papier. V Spojených štátoch sa tvoria fronty pred obchodmi so zbraňami. Krehkosť spoločnosti, popis toho, ako rýchlo sa rozpadne civilizácie v čase kríz, to všetko je jedným z obľúbených námetom  v príbehoch, ktoré sú označované ako popkultúrne. Kultúra, aj tá, ktorá býva označovaná ako vysoká, zažíva ťažké časy a bude to už len horšie. Stále si hovorím, že by som nemal v týchto zápiskoch prognózovať, ale peňazí na kultúru bude menej, to je isté. Oveľa menej, štátnych aj súkromných.

Keď som vonku so psami, fascinuje ma, ako je to prírode všetko jedno. Kopcom, poliam, oblakom aj horám na horizonte, vôbec im na tom nezáleží. Tešia sa na prichádzajúcu jar, ktorá sa začína drať zo zeme i zo vzduchu, ktorý je stále ostrý, ale keď zasvieti slnko, dostanete chuť vyzliecť sa a nastaviť lúčom celé telo, vyblednuté po zime.