Nový Marshalov plán a Nils Frahm

Na celom svete je zasiahnutých 1,602 885 ľudí, už to rástlo iba o plus mínus polovicu (pred týždňom dvojnásobok, pred dvoma týždňami trojnásobok), zomrelo 95,754 ľudí.

Čítal som šialený článok vo Foreign Policy. Nezamestnanosť v Amerike vraj môže dosiahnuť až tridsať percent, tak, ako tomu bolo počas Veľkej depresie, vtedy to však trvalo štyri roky a teraz sa to udeje za pár mesiacov. Nemecko vraj na tom bude ešte horšie, pretože je extrémne závislé na vývoze.

Minulý rok sme mali na Kozej knihu o konci liberálnej demokracie. Čítal som ju. Mala nežne ružovú obálku, ktorá absolútne nekorešpondovala s textom, popisujúcim nevyhnutnosť zániku spôsobu života, akým žijeme. Ak tá kniha mala v niečom pravdu, ekonomická kríza to iba urýchli. 

S L. sme včera večer boli dedkovi odniesť zemiakový šalát. Išli sme peši. Vonku bolo príjemne. Ešte pár týždňov a začne byť horúco. Hovorili sme o tom, ako sa obava, že sa naše deti nebudú mať lepšie, ako sme sa mali my, stáva istotou. Ale ono zase, keď si človek prečíta, ako vyzerala Európa po Druhej svetovej vojne a kam sa dokázala dostať za desať pätnásť rokov, to bol svojho druhu zázrak. Len musí prísť nejaký nový Marshal, ktorý bude mať plán a veľa vrtuľníkov, ktoré sem nasypú kopce peňazí. Bol krásny slnečný večer a pri plote jedného domu kvitla čerešňa, biele kvety obsypali krížiace sa línie čiernych konárov, ako tá najlepšia japonská grafika. V dome kúsok ďalej sa usadili Vietnamci. Okná na poschodí boli otvorené, v jednom stál muž, v druhom žena, každý z inej izby pozerali na to nič, čo sa dialo na ulici.

Možno sa bude musieť zmeniť náš pohľad na význam peňazí. Budeme sa musieť naučiť na pozerať sa na ne ináč. Ich skutočná hodnota nie je v tom, že ich dokážeme vymeniť za veci. Ich podstatou je energia, vďaka ktorej sa udržiavajú veci v chode. A podstatou energie je, že musí stále pritekať, ináč sa stroj zastaví.

Púšťam si Nielsa Frahma, jeho najnovší album, hudba z tónov a dýchania a vŕzgania mechaniky klavíra.