Ostrov, Čepiec a Tvoja izba

Z finálovej desiatky Anasoftu som zatiaľ čítal iba tieto tri knihy. Keď sme minulý rok na Kozej hovorili o slovenských knihách, žartovali sme, že aby sa niečo malo šancu dostať do výberu Anasoftu, musí to mať na obálke fialovú farbu. Všetky tri knihy túto podmienku spĺňajú, aj keď každá iným spôsobom. A všetky tri sú výborné.

Čítať zlé recenzie na knihy iných autorov je asi o niečo menej iritujúce (škodoradosť najväčšia radosť), napriek tomu to bola recenzia na Čepiec (v skratke, nie je to dobrá kniha, lebo je to v prvom rade reportáž a ako reportáž je to slabé) ktorá ma popohnala k napísaniu krátkeho pamfletu, ktorý som následne zavesil kamsi do diskusie na fejsbúkovej stránke Platformy pre literatúru a výskum (ono, podla mňa už spojenie literatúra a výskum znie podozrivo, ale o tom teraz nehovorme).

Pred nedávnom som Veronike M hovoril, že by som na Slovensku dal na päť rokov embargo na písanie autobiografických kníh. Odpovedala mi, že potom by tu veľa dobrých kníh nebolo napísaných. Mala pravdu, v takom prípade by tu neboli ani Čepiec, ani Tvoja izba. Tým, že sú obe autobiografické knihy napísané ženami sa ich podobnosť končí. Pri Čepci som bol fascinovaným najviac tým, čo v knihe nebolo, tá neodbytná otázka, prečo, prečo niekto trávi čas nie pozeraním nového seriálu na Netflixe, ale tým, že sa začne učiť niečo tak vzdialené každodennosti, ako je vyšívanie čepca. O autorke knihy sa dozvieme iba cez to, ako nazerá a komentuje veci, ktoré spozná počas svojho putovania a stále nevieme naisto, nakoľko je téma ženy, ktorej talent a schopnosti sú utlačené životom a každodennosťou, osobná. V Tvojej izbe sa o autorke dozvieme veľa, v tomto prípade je však omnoho zaujímavejšie, ako je kniha napísaná. Široká pomaly sa valiaca rieka (ešte aj ten zvuk, neprestajné š š š š) , je jedno, na ktorom mieste sa do nej ponoríte, všade nájde nádhernú hru odleskov slnka na hrebeňoch vĺn a temné prúdy, ktoré vás budú vťahovať do temnoty pod hladinu. Je to napísané tak dobre, že skúšam zabudnúť na tie časti, pri vzniku ktorých stála zášť (bez vedúceho by to bola lepšia kniha). Ostrov ma pohltil od prvej stránky, písanie o písaní, fantastická cesta odhaľujúca temné sily, ktoré zotročujú literatúru.