Peter Singer a behanie

Ak je toto denník svojho druhu, mal by som možno začať sledovať, ako sa to vyvíja. Dnes je nakazených 275,433 ľudí, z toho 11,399 ľudí zomrelo. Teda, vlastne, to sú včerajšie čísla. Slovensko má 137 nakazených, jeden zomrel. Asi tie čísla nebudem písať každý deň, raz za týždeň bude stačiť. V sobotu ráno.

Ochladilo sa, začalo snežiť a ešte viac sa má ochladiť. Posledné dni tu bolo veľmi príjemne, teraz je to na pár dní preč. Čas zakúriť v krbe.

Dnes máme vraj iba jedného nového nakazeného. Asi to bude tak, že sa už úplne prestáva testovať. Ako povedal SM, my ten vírus porazíme tak, že ho presvedčíme, že neexistuje. Mení sa vláda, boli v prezidentskom paláci, všetci s rúškami, v rukaviciach. V tomto ideme svetu vzorom. Svojim spôsobom aj Maďarsko – Orbán chce do konca roka zrušiť zasadania parlamentu a zakázať všetky voľby. PB včera v rozhovore hovoril, že dúfa, že táto kríza z nás urobí lepších ľudí. Áno, aj on je romantik. Preto sme si tak dobre rozumeli.

Bol som behať, ale všade bolo také blato, že som nakoniec skončil tu v dedine, robil som okruhy okolo potoka. Počúval som Pravidelnú dávku, epizódu o Petrovi Singerovi a o tom, či majú zvieratá právo na to, aby sa z nimi zaobchádzalo morálne. Bolo chladno, ale beh ma zohrial, rozopol som si vetrovku a jeden okruh si dal naplno, rýchlo, teda tak rýchlo, ako dokážem. Vlhká zem bola mäkká, ako špongia, uhýbal som pred vetvami, keď sa mi obtreli o tvár, kvapky z nich mi stekali po tvári. Tá živočíšna radosť, ktorú máme z pohybu, aj to je jeden z dôkazov toho, ako blízko máme ku zvieratám, ako s nimi zdieľame nielen strach z bolesti, ale aj radosť z číro čírej existencie, zo schopnosti dýchať a hýbať sa, ten základný pocit, že bytie je lepšie ako nebytie. Doma som si pozrel viac o Petrovi Singerovi. Prekvapili ma dve veci. Narodil sa v roku 1946 – to pred ním naozaj nikto z filozofov nehovoril o právach zvierat? Tá druhá, aktuálna, sú jeho zrušené prednášky, potom, ako prišiel so svojim, bezo sporu kontroverzným názorom, že rodičia by mali právo na zabitie novorodenca, ktorý sa narodil s deformáciami. Tak toto je najväčší ochranca zvierat medzi filozofmi?