Príchod

Fond otvoril podávanie žiadostí na štipendium a potreba napísať niečo zmysluplné o knihe, ktorá ešte neexistuje, sa zrazu stala akútna. Dnes radšej o inom.

D. mi priniesol na kľúči niekoľko filmov, takých, ktoré sa mu zdajú byť zaujímavé a o ktorých si myslí, že by som si ich mal pozrieť aj ja.  Ako prvý som si pustil Arrival, najlepší sci-fi film posledných rokov, možno desaťročí. Videl som ho už štvrtý krát a stále to bol silný zážitok. Aj poviedka Teda Chianga, podľa ktorej bol film natočený, bola výborná. Už si ani nepamätám, v čom presne bol film iný ako kniha, mal by som si to znovu prečítať. Čo bolo zachované, ak ma pamäť neklame, bolo to, aký dôležitý je jazyk pre naše životy, ako slová a to, ako ich používame, určuje to, ako vnímame svet okolo nás a ako vnímame naše životy.

Slová sú dôležité a možno sú dnes dôležitejšie ako samotná skutočnosť. Snáď to nejako súvisí s tým, ako je dnes fantasy populárne, už to nie je okrajový žáner, ale hlavný prúd. Už nemáme potrebu dobíjať nové svety, stačí nám, keď si ich vytvárame vo vlastnej hlave.