Tesnotka

Každý z nás má svoju nočnú moru. Tá moja sa začala napĺňať dnes ráno. Sadol som si k počítaču, zeditoval kúsok včerajšieho textu, nazrel do jednej staršej kapitoly, vrátil sa späť do poslednej a ustrnul som. Všetok text bol preč. Nielen v tej poslednej kapitole. Vo všetkých. Celá kniha zmizla a zostala len štruktúra. Undo nefungovalo, nebolo čo vrátiť späť. Zatvoril som program a opäť ho otvoril. Nič. Stále prázdno. Ešte že mám nastavené zálohovanie, povedal som si. Otvoril som zložku so zálohami. Boli tam tri, hoci by sa malo ukladať päť posledných. Dve z dnešného rána a jedna zo včerajšieho večera. Tie dnešné boli obe prázdne, obsahovali iba štruktúru a žiaden text.

Tá včerajšia bola našťastie v poriadku.

Asi desať minút som dnes ráno žil v predstave, že celá kniha je fuč.

Neviem, čo sa stalo. Kde som urobil chybu. Či to bola chyba moja, chyba programu, či nebodaj nejaký zlomyseľný hacker. Jednou z tém knihy sú aj konšpirácie a to by bola teda iná konšpirácia, temné sily zistili, že som v knihe odhalil niečo podstatné z ich nekalej činnosti a tak ju skúsili celú zmazať. Zničiť. Ha.

Pravda je iba jedna. Neviem, čo sa stalo.

Čítam teraz Lovecrafta, jeho texty a texty o ňom. HBO natočilo nový seriál s motívmi z jeho sveta a na konci augusta plánujeme o ňom urobiť živé nahrávanie podcastu. Horory mi ako žáner nikdy neboli blízke, ale v prípade Lovecrafta, je tam ten motív kozmického zla, niečoho, voči čomu sme tak bezmocní, že ani nemá cenu skúšať bojovať. No a ráno ma napadlo, keď som sa pozeral na prázdne stránky knihy, že toto je ono. Toto je ten moment, kedy sa tie príšery zo snov predrali do mojej dimenzie. Sú tu a budem sa musieť naučiť s nimi žiť, unikať pred nimi, skrývať sa a kľučkovať.

Technológie sa vpletajú do našich životov ako liany brečtanu, nemáme čím ich zastrihnúť a tak pre každého príde, skôr či neskôr ten moment, kedy im prestane stíhať. Technológie prestanú byť spojencom a stanú sa niekým, pred kým sa treba mať v strehu. Ultimátny nepriateľ.