Veci, ktoré by ste mali vedieť

Na staré kolená som sa zamiloval do podcastov. Možnosť počúvať a popri tom robiť iné veci, byť na prechádzke so psami, behať na tartanovom okruhu, upratovať, alebo, aj také už bolo, hrabať trávnik po zime (jar ide tohto roku naozaj skôr), to všetko je odrazu vďaka podcastom znesiteľnejšie (alebo zmysluplnejšie, zábavnejšie – vyberte si, čo chcete, ale pozor, výber tohto slova odráža postoj k životu, vesmíru a vôbec)

Povedz mi, čo počúvaš a ja ti poviem, kto si. Asi najradšej mám Stuff you should know, na ktorý ma upozornili chlapci. V poslednom diely hovorili o teórii morfickej rezonancie, ktorú vytvoril istý Rupert Sheldrake. Jej podstatou je predstava, že existuje niečo, akési pole, čo prepája organizmy rovnakého druhu. Dva príklady – potomkovia laboratórnych krýs sa naučia zdolať labyrint rýchlejšie, ako ich predkovia. Alebo pes, ktorý vycíti, že jeho pán sa vracia domov, aj keď je to v nepravidelnom čase a nepočuje zvuk blížiaceho sa auta.

Nie som si istý, vlastne dosť pochybujem, či je to veda, ale zdá sa byť takmer isté, že Sheldrake, ktorý má doktorát z biológie, nie je bežný šarlatán, ale skôr človek, ktorý sa ocitol v šedej zóne medzi vedou a pavedou. Slávnym ho urobil editor časopisu Nature, ktorý ho označil za heretika, ktorého dielo treba spáliť. To vyvolalo diskusiu o tom, že pálenie kníh nie je zrovna vedecké a aj vďaka tejto kontroverzii sa Sheldrakeove knihy stali bestsellermi. (V Artfore ich nepredávame. Vyzerajú príšerne, ale aj tak je to možno chyba? Neviem.)

Tak, ako u mnohých iných epizódach, aj pri tejto ma fascinoval literárny (v zmysle rozprávania príbehov) potenciál, ktorý v tom je. Napríklad, hneď na prvú, Sheldrake ako mimozemšťan, ktorý nám prišiel sprostredkovať poznanie, na ktoré sme pod vplyvom technológií zabudli. Určite by sa dalo vymyslieť niečo, čo by bolo menej otrepané. Človek, ktorý dokáže vnímať morfické polia, jasné, že je podivín a na okraji, ale potom niekoho stretne,  zistí, že nie je blázon a nie je jediný a pochopí, čo to vlastne je, táto jeho schopnosť a akú obrovskú moc vďaka tomu má. Tiež otrepané, ale zaujímavejšie.

Dokončil som podklady pre fond a poobede idem odniesť žiadosť do podateľne. Jediné, v čom som nesplnil požiadavky je to, že predkladaný úryvok niekoľkonásobne presahuje požadovaných desať strán – nevedel som to zmysluplne zosekať. Som hlavne rád, že je to už mimo mňa. Bol to trochu problém, dočisťovať začiatok, kým nie je dokončený prvý draft celej knihy, ale aj vďaka pomoci od Z. mi to nakoniec nezabralo veľa času.